Po odredbama tog zakona, koji je stupio na snagu 4. novembra prošle godine, danas ističe mandat dosadašnjim članovima Saveta, a zakonska procedura za izbor novih članova morala je da bude pokrenuta najkasnije 4. avgusta. Zbog neprimenjivanja ZEM, Srbija je dovedena u situaciju da od danas više nema telo koje donosi odluke u REM-u, kontroliše rad medija i stara se o primeni Zakona o elektronskim medijima.
Kao i prethodnih godina, i poslednjih dana smo svedoci da nema sankcija za bezočna kršenja ZEM, Kodeksa novinara Srbije i profesionalnih standarda novinarstva na televizijama s nacionalnom pokrivenošću i kablovskim TV kanalima. Upravo je neaktivnost dosadašnjeg Saveta REM-a i njegovo postupanje ne u javnom, nego u interesu vladajuće stranke i sa njom povezanih medijskih mogula, dovelo do zakonskog rešenja koje podrazumeva smenu kompletnog sastava Saveta. Odlukom da suspenduje primenu zakona Nevena Đurić je praktično, i ukinula REM kao instituciju koja treba da snosi odgovornost za stanje u elektronskim medijima u Srbiji.
“Nevršenjem službene dužnosti, odnosno propuštanjem da inicira zakonski postupak za izbor novih članova Saveta REM-a, predsednica Odbora najgrublje je povredila imperativne odredbe ZEM-a, te je tako zloupotrebila ceo državni aparat da bi pojedinci (dosadašnji članovi Saveta REM-a) ostvarili novčane i nenovčane beneficije koje im ne pripadaju s obzirom na to da im po sili zakona 4. 11. 2024. godine prestaje mandat. Na taj način, Nevena Đurić je drugim licima nanela štetu, teže povredila prava drugih i dovela do povrede javnog interesa u Republici Srbiji”, navodi se u krivičnoj prijavi.
Pozivamo nadležno tužilaštvo da u što skorijem roku pokrene krivični postupak i na taj način zaštiti integritet parlamenta i pravni sistem Republike Srbije.
Slavko Ćuruvija fondacija
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Crta