Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić naglasio je da ova djela svojom književnom i kulturnom vrijednošću inspirišu umjetnike i naučnike širom svijeta, te podsjetio da sevdalinka od decembra ove godine uživa zaštitu na UNESCO-voj listi nematerijalne baštine. „Sevdalinka je bošnjačka narodna pjesma, koja nadilazi granice kultura, dok je Hasanaginica odavno postala dijelom svjetske baštine, inspirirajući mnoge dramske i književne obrade“, kazao je Mustafić.
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji dr. Adel Slatina istakao je da ova djela simbolizuju univerzalne vrijednosti koje povezuju narode. „Njihov značaj prevazilazi granice, a mi ćemo kroz zajedničke projekte nastaviti da radimo na očuvanju jezika, kulture i tradicije bošnjačkog naroda“, rekao je Slatina.
Direktorica Direktorata za kulturno-umjetničko stvaralaštvo u Ministarstvu kulture i medija Crne Gore, dr Jelena Jovanović Nikolić, kazala je da se kroz ovakva djela oslikava otpor patrijarhalnim normama i otvara prostor za univerzalne poruke ljubavi i povezanosti.
Prof. dr. Sead Šemsović iz Novog Pazara ukazao je na značaj naučnih pristupa u proučavanju ovih fenomena, naglasivši da sevdalinka predstavlja specifičan lirski žanr, koji mora ostati vjeran svojoj autentičnosti.
Zaključeno je da se kroz očuvanje ovih kulturnih dragocjenosti i njihovu promociju u obrazovanju gradi most razumijevanja među različitim narodima, a simpozijum je još jednom podsjetio na univerzalnost njihovih vrijednosti.