Takt infoVijesti„Lustracija nije osveta“: Studenti poručuju da je Srbiji potrebno pročišćenje institucija

„Lustracija nije osveta“: Studenti poručuju da je Srbiji potrebno pročišćenje institucija

Učesnici večerašnjeg protesta u Novom Sadu, u organizaciji studenata novosadskog univerziteta u blokadi, poručili su da u Srbiji na vlasti nije partija, već organizovana kriminalna grupa, zbog čega je potrebna lustracija, ne kao osveta, već zaštita države od ponavljanja zloupotreba.

IZVOR:FoNet

Studenti su pozvali na novi skup u Beogradu 27. januara, kako bi se obeležio Savindan i razgovaralo o značaju i važnosti obrazovanja. Univerzitetski profesor Jelena Kleut je izjavila da su studenti pre više od godinu dana obnovili nadu da Srbija bude drugačija zemlja.

Ovaj režim, međutim, ne oprašta nadu, rekla je Jelena Kleut, koja nije izabrana u zvanje redovnog profesora na Filozofskom fakultetu, iako je ispunjavala sve kriterijume. Kada ovaj režim pošaljemo u istoriju, naša nada pretvoriće se u zahtev za odgovornošću svih koji su učestvovali u nepočinstvima.

Pre svega ćemo tražiti odgovornost osoba odgovornih za urušavnje autonomije Univerziteta, izjavila je Jelena Kleut. Ona je poručila da ne traži novi posao, već sa studentima i pobunjenim građanima zahteva pravdu. Sa poslom ili bez njega – idemo zajedno, do pobede, rekla je Jelena Kleut.

Student Filozofskog fakulteta koji se nije predstavio izjavio je da su studenti pozvali na protest kako bi predstavili mehanizme kakvim će se društvo boriti protiv kriminala i korupcije aktuelne vlasti. Pre više od godinu dana počeli smo proces isceljenja društva. Dali smo dijagnozu, a sada propisujemo terapiju. Jedan od lekova je lustracija.

To nije osveta, već zaštita država od ponavljanja zloupotreba, poručio je student. Advokat Tanja Arsić je rekla da pad nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra 2024. i pogibija 16 osoba nisu nesrećni slučaj, već posledica sistema gde se odgovornost izbegava, s tim da je korupcija nekažnjena, a od građana se očekuje da ćute.

Studenti su izašli na ulicu, da isteraju pravdu, što je nama advokatima poznato, jer to radimo svaki dan u sudnicama, izjavila je Tanja Arsić. Drago mi je što je policija najavila snimanje ovog skupa.

Volim što će preslušavati snimak više puta. Političari, kao javne ličnosti, moraju da trpe pojačanu i najoštriju moguću kritiku i ne mogu zbog toga da pendreče, zatvaraju i privode, rekla je Tanja Arsić, uz tvrdnju da je strah građana nestao i preselio se na drugu stranu – tamo gde se donose odluke i raspisuju izbori.

Lustracija nije osveta, već pročišćavanje društva od loših praksi i nepravdi. To je način da se društvo očisti i ostavi lošu prošlost iza sebe, da povučemo jasnu liniju između onoga što je bilo i onoga što će biti, poručila je Tanja Arsić.

Novosadski studenti su kao naredni korak najavili da će po Vojvodini organizovati tribine, kako bi sa građanima razgovarali o lokalnim problemima, pozivajući ih da prate njihove stranice na društvenim mrežama. Protest u Novom Sadu bio je zamišljen kao skup na kom će studenti predstaviti ideja za oslobađanje institucija.

NAJČITANIJE

FOTO DANA

Vezani članci

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime