Kako je najavilo Ministarstvo prosvjete, u školama će biti odata pošta žrtvama zločina u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, kao i stradalima u Duboni, Malom Orašju i Niškoj Banji iz 2023. godine.
Istovremeno, Nezavisni sindikat prosvjetnih radnika Srbije (NSPRS) pozvao je nastavnike da u okviru ovih aktivnosti sa učenicima razgovaraju i o tragediji koja se dogodila 1. novembra 2024. godine, kada je došlo do pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, uz ocjenu da taj događaj ne bi smio biti izostavljen iz procesa sjećanja.
Iz NSPRS-a ističu da škole imaju prostor da kroz različite edukativne sadržaje dodatno razvijaju svijest kod učenika o važnosti odgovornosti, ali i o posljedicama korupcije, neodgovornosti i neznanja. Kako navode, posebno je važno ukazati na štetnost relativizacije ovakvih tragedija, kao i na potrebu da odgovorni budu procesuirani u skladu sa zakonom.
„Nedjelja sjećanja i zajedništva“ ima za cilj da kroz obrazovni sistem podstakne razvoj empatije, tolerancije i međusobnog poštovanja kod mladih, ali i da doprinese izgradnji društva koje njeguje odgovornost i kulturu pamćenja.

