Tokom diskusije otvorene su brojne teme važne za mlade — od učešća u procesima donošenja odluka, preko problema studenata, do mentalnog zdravlja i svakodnevnih izazova sa kojima se suočavaju. Učesnici su naglasili da je neophodno stvoriti sistem u kome će mladi biti zaista saslušani i aktivno uključeni u kreiranje rješenja koja se tiču njihovog života.
Institucijama, školama i organizacijama upućen je jasan poziv da prestanu govoriti u ime mladih, te da im umjesto toga otvore prostor da sami iznesu svoje stavove i potrebe. Okrugli sto zaključen je porukom da održive promjene mogu nastati samo kroz partnerski odnos mladih i institucija, uz kontinuiran dijalog i zajedničko djelovanje.

