Izbori se ponavljaju u Beogradu nakon što na prethodnim, održanim u decembru niko nije imao većinu za formiranje vlasti.
Na insistiranje opozicije sa beogradskim su spojeni i izbori u ostalim lokalnim samoupravama u kojima nisu održani u decembru, a bili su planirani za jesen.
Deo opozicije bojkotuje izbore u Beogradu smatrajući da nisu unapređeni izborni uslovi, dok su o učešću na izborima u drugim gradovima i opštima uglavnom odlučivali lokalni odbori.
Spajanje izbora u Beogradu i drugim gradovima i opštinama omogućile su izmene i dopune Zakona o lokalnim izborima kojima su promenjeni rokovi za njihovo raspisivanje.
Zakon predviđa da se odluka o raspisivanju lokalnih izbora donosi najranije 150 dana, najkasnije 45 dana pre isteka mandata odbornika, kao i da od dana raspisivanja lokalnih izbora do dana glasanja ne može da prođe manje od 30, a ni više od 60 dana.
Takođe su usvojene dopune Zakona o jedinstvenom biračkom spisku, koje predviđaju da građani koji su promenili prebivalište u proteklih 11 meseci neće moći da glasaju na novoj adresi.
Ograničenje važi za one koji su prebivalište promenili od 3. jula 2023. do 3. juna 2024. godine.
Ove izmene zakona dogovorene su između parlamentarnih grupa na predlog opozicije.
Krajem aprila formirana je i Radna grupa za unapređenje izbornog procesa na osnovu preporuka ODIHR-a, koju čine poslanici vlasti i opozicije, kao i predstavnici manjina i nevladinog sektora.
ODIHR je nakon vanrednih parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih u 65 gradova i opština održanih u decembru, dao 25 preporuka za unapređenje izbornog procesa.
Najviše izbornih lista u Beogradu i Novom Sadu
U Beogradu i Novom Sadu ima najviše izbornih lista, po 14 u oba grada.
Na lokalnim izborima biraju se odbornici skupština opština ili gradskih skupština na mandat od četiri godine.
Gradonačelnika bira Skupština grada, iz reda odbornika.
U raspodeli mandata mogu da učestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje tri odsto glasova od broja birača koji su glasali.
Međutim, izborne liste nacionalne manjine učestvuje u raspodeli mandata i onda kada dobiju manje od tri odsto glasova.
Birališta će biti otvorena od 7 do 20 časova kada se završava i izborna tišina koja je počela 30. maja u ponoć.
Lokalne izbore posmatraće misija Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
ODIHR je 30. aprila otvorio misiju za posmatranje lokalnih izbora u Srbiji na poziv nadležnih institucija.
Glavni tim od 11 međunarodnih stručnjaka je sa sedištem u Beogradu, dok je 18 dugoročnih posmatrača raspoređeno širom zemlje od 8. maja.
ODIHR je najavio da će zatražiti angažovanje 160 kratkoročnih posmatrača, koji bi se pridružili misiji nekoliko dana pre dana izbora.
Misija će procenjivati sprovođenje izbora u odnosu na usklađenost sa OEBS-ovim i drugim međunarodnim obavezama i standardima za demokratske izbore, kao i usklađenost sa nacionalnim zakonodavstvom.
U saopštenju OEBS-a od 30. aprila navedeno je da će misija ODIHR-a udružiti snage sa delegacijom Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope, i posmatrati otvaranje biračkih mesta, proces glasanja, brojanje glasačkih listića i sabiranje izbornih rezultata.