Rebronja je redakciji Sto plus radija dostavila pisani odgovor u kojem je kao “smešne” ocenila navode rektorke Dolićanin da za vanrednu profesoricu na DUNP nije izabrana jer “ona za 18 godina rada nije napisla ni jedan udžbenik, niti priručnik za svoje studente”.
Docentkinja Rebronja je ukazala da bi rektorka Dolićanin trebala da zna da njen posao “nije da piše udžbenike i praktikume” nego naučne monografije, kako je prethodno navedeno u saopštenju univerziteta.
“Ja ih imam dve (monografije), treća je u štampi. Jedna od tih monografija je već 14 godina nezaobilazna literatura za tumačenje Meše Selimovića u Srbiji i regionu, na šta vam je i ukazao predsednik komisije u svom prigovoru na koji nikada niste odgovorili”, navodi se u odgovoru Nadije Rebronje.
Ona je podsetila da Mreža akademske angažovanosti i solidarnosti (MASA) ima uvid u kompletnu dokumentaciju, izveštaj “pa i u sulude izgovore” navedene u odluci (o njenom neizboru u zvanje vanrednog profesora).
“Uvid je imala i relevantna komisija sastavljena od najvećih stručnjaka za srpsku i južnoslovenske književnosti koja je rekla da uveliko premašujem tražene uslove za vanrednog profesora za tu oblast, kao i prof. dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović koja je nedavno napisala da se ni jedan balkanski univerzitet ne bi odrekao ovakvog kadra”, navela je Rebronja.
Ona je ocenila da rektorka Dolićanin ruši mišljenje struke, dok članovi Veća i Senata, “koji o književnosti ne znaju ništa”, po nalogu potpisuju dirigovanu odluku.
“Da članovi tih veća išta o književnosti znaju, oni bi znali šta je komparatistika, u mom slučaju naučni pristup koji poredi orijentalne i južnoslovenske književnost, a znali bi i da profesor bošnjačke književnosti i treba da studira orijentalne jezike zbog nekoliko vekova bošnjačke književnosti pisane na orijentalnim jezicima”, navela je.
Prema njenim rečima, rektorka je bošnjačku književnost koja je deo južnoslovenskih književnosti, ukinula.
“Pozivate se na zakon i pravilnik koji samim tim izgovorima kršite, jer u njemu piše da mi za nastavu treba doktorat iz uže naučne oblasti, koji sam ja odbranila na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na katedri za Srpsku i južnoslovenske književnosti. Deluje kao da pravilnik niste ni pročitali, a zašto biste ga i čitali, kad je dovoljno da se kaže kako treba, a oni da poslušaju”, napisala je Nadija Rebronja.
Ona je ocenila da DUNP, umesto da podstiče nauku, izmišlja izgovore, da bi “stotine ljudi više puta bili birani u docente, a neki dobijali otkaze”.
Rebronja je ovom prilikom rektorku Zanu Dolićanin pozvala na javnu debatu, na koju će doći “bez da samo pročita nečiji unapred napisan tekst, već da pokaže lično kako govori i razmišlja”.
DUNP je juče saopštio da nisu tačne vesti o “progonu” Nadije Rebronje, te da njen izbor za vanrednog profesora na programu Srpska književnost i jezik nije sprečila ničija zla volja ili njeno zalaganje za bošnjačku kulturu, već činjenica da je završila fakultet za turski jezik.
Na slučaj Nadije Rebronje pre nekoliko dana ukazala je Mreža akademske angažovanosti i solidarnosti (MASA) koja je ocenila da na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru postoje ozbiljni problemi koji već duže vreme ugrožavaju akademsku zajednicu na toj visokoškolskoj ustanovi.
Oni su, kao poslednji primer, “sistemskog urušavanja akademskih standarda, profesionalne etike i stručnog integriteta na ovoj ustanovi” naveli situaciju u kojoj je docentkinji doktoru Nadiji Rebronja odbijen izbor u zvanje vanrednog profesora “uprkos tome što je Komisija za izbor ocenila da daleko premašuje zadate kriterijume”.
Optužbe na račun rektorke Dolićanin (ćerka bivšeg rektora Ćemala Dolićanina) već duže vreme iznosi profesor Senad Ganić i još neki od njegovih kolega.