Poseban naglasak stavljen je na slučaj docentice dr Nadije Rebronje, kojoj je odbijen izbor u zvanje izvanredne profesorice, uprkos ocjeni Povjerenstva za izbor da ispunjava sve kriterije.
Odbijanje je opisano kao dio šireg trenda diskriminacije i obespravljivanja, posebno prema nastavnicima iz Novog Pazara.
Potpisnici priopćenja tvrde da su progon i marginalizacija zaposlenih posljedica „etničkog ključa“ kao jedinog mjerila za zapošljavanje i napredovanje.
Ujedno, upozoravaju na sveprisutnu islamofobiju i negiranje kulturnog, jezičnog i religijskog identiteta studenata i profesora.
„Državni univerzitet u Novom Pazaru nije privatno vlasništvo, već najvažniji prostor za akademski razvoj u ovom regionu, i borba za njegovu misiju je obaveza svih nas“, navodi se u priopćenju.
Potpisnici pozivaju upravu DUNP-a da prekine s praksama diskriminacije i traže reakciju društvenih, političkih i akademskih aktera kako bi se situacija stabilizirala.
U protivnom, upozoravaju na daljnju degradaciju Univerziteta, koji je nekada bio simbol napretka i multietničnosti u Srbiji.