13/01/2025
-1.1 C
Novi Pazar

Počinje da se rađa generacija Beta

U ovoj, 2025. godini počinju da se rađaju pripadnici nove generacije "Beta", u kojoj će biti svi koji se rode do 2039. godine, objavila je australijska istraživačka kompanija Mekrindl (McCrindle).

IZVOR:Beta

Generacija “Beta” prati generaciju “Alfa”, decu rođenu između 2010. i 2024. godine.

Članovi generacije “Beta” biće deca mlađih pripadnika generacije “Y”, takozvanih “milenijalaca”, kao i starijih pripadnika generacije “Z”.

Prema procenama demografa Marka Mekrindla, ova generacija će do 2035. godine činiti više od 16 odsto svetske populacije.

Veliki deo ove generacije će verovatno živeti i u 22. veku, time što će bebe rođene ove godine u 2101. godini imati 76 godina.

Zašto se nova generacija zove “Beta”?

Mekrindl, koji je i skovao naziv prethodne generacije, objašnjava da se novijim generacijama obeležja pripisuju iz grčkog alfabeta, kako bi se označio drugačiji svet u kome odrastaju.

Ranije generacije nose nazive “X” (rođeni od 1965. do 1980.), “Y” (rođeni od 1981. do 1996.) i “Z” (rođeni od 1997. do 2012.).

Ovakva kategorizacija generacija, korišćenjem pojedinačnih slova ili znakova zapravo dolazi iz društvenih nauka, a ne popularne kulture, kako se često čini.

Pojedini drugi pristupi u imenovanju generacija, koji koriste termine kao što su “milenijalci” i slične, definišu generaciju oko jednog istorijskog događaja i variraju u tačnim granicama među generacijama.

Iz Mekrindla smatraju da ovakav sociološki pristup generacijskoj analizi omogućava objektivniju analizu događaja.

Ovaj trend će se nastaviti sa nadolazećim generacijama, poput generacija “Gama” (rođeni od 2040. do 2054. godine), “Delta” (rođeni od 2055. do 2069.) i tako dalje.

Kakav svet zatiče novu generaciju.

Smatra se da generacije od “Alfe” žive u tehnološki, društveno, politički i kulturno znatno drugačijem svetu od svojih prethodnika.

Decu nove generacije “Beta” odgajaće roditelji u čijim životima savremena tehnologija ima višestruku ulogu, pre svega obrazovnu i zabavnu.

S druge strane, među mladim roditeljima vlada i oprez od prekomernog korišćenja tehnologije, koji se ne primećuje kod starijih generacija, dodaje se u Mekrindlovoj analizi.

Štetni zdravstveni i kognitivni uticaji korišćenja pametnih telefona i kompjutera navode roditelje da balansiraju vreme ispred ekrana sa aktivnostima na otvorenom i druženjem za prijateljima, što verovatno planiraju da prenesu i na svoju decu.

Dok su mnogi roditelji pripadnici generacije “Y” koristili društvene mreže da prenose živote svoje dece, generacija “Z” je svesnija o šteti koju to može da prouzrokuje po bezbednost dece i njihov razvoj, te sebi i svojoj deci ograničava vreme koje provode ispred ekrana i to naglašava kao važnu meru predostrožnosti.

Kao tehnološki najrazvijenija generacija roditelja, generacija “Z” vidi prednosti tehnologije, ali uviđa i njene nedostatke, čime potiskuje uzrast u kome se deca upoznaju sa uređajima poput tableta i telefona što više može.

Digitalnim identitetima dece nove generacije uglavnom će upravljati roditelji, što uglavnom nije bio slučaj sa prethodnim generacijama.

Pojačana roditeljska kontrola uticaće na potencijalna prijateljstva koja deca sklapaju na društvenim mrežama, ali će i povećati bezbednost dece na Internetu.

Prognozira se da će generacija “Beta” uz pomoć roditelja time stvoriti ravnotežu između umreženosti u rastuće globalno društvo i života u izdvojenom ličnom prostoru.

Posmatranjem brojnih navika roditelja, nova generacija može da donese i nove trendove u ishrani, piše Forbs (Forbes).

Imajući u vidu da “milenijalci” i generacija “Z” u svoj svakodnevni život, pa i roditeljstvo, usled rastućih ekoloških rizika, uvode brojne prakse održivog razvoja u kupovini i korišćenju garderobe, hrane i slično, smatra se da će ove navike preuzeti i nova generacija.

Trenutno stanje u svetu ubrzava promene u kulturi ishrane, a brzo napredovanje tehnologije u prehrambenoj industriji nadolazećim generacijama nameće nove norme, dodaje se u Forbsovoj analizi.

Generacije koje su rođene i odrastale na prelasku sa 20. u 21. vek, odnosno početkom ovog veka, zagovaraju biljnu ishranu i proizvodnju što manje otpada. Pretpostavlja se da će i generacija “Beta” ovo implementirati u svoj svakodnevni život.

Određena istraživanja su pokazala da je generacijski izbor hrane pod jakim uticajem globalizacije i brojnih društveno-kulturnih i istorijskih okolnosti u kojima neko odrasta.

S tim u vezi, generacija “Beta” možda zabeleži još brži razvoj globalnih trendova u ishrani i pozajmljivanje različitih namirnica i načina pripreme jela iz različitih kultura širom sveta.

NAJČITANIJE

FOTO DANA

Vezani članci

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime