Iz ove državne ustanove je saopšteno da je Rešenje o upisu promene podataka u Registru nacionalnih saveta, koji se odnosi na Slatinu, doneto u zakonskom roku i da nije bilo nikakve opstrukcije niti kašnjenja.
“Službenici Ministarstva postupili su u svemu profesionalno i u skladu sa zakonom, poštujući zakonske rokove i pozitivne propise Republike Srbije. Ministarstvo je 16. septembra, pre Zakonom propisanog roka od 30 dana, donelo i dostavilo Rešenje o upisu novog predsednika BNV-a u Registar nacionalnih saveta“, naveli su u saopštenju.
Kako su istakli, Slatina je izabran na sednici 9. avgusta, a da je dokumentacija sa te sednice poslata poštom 21. avgusta i zavedena na Pisarnici Ministarstva dva dana kasnije.
“Postupajući shodno svojim zakonskim ovlašćenjima kao državni organ nadležan za nadzor nad radom i aktima nacionalnih saveta, Ministarstvo je utvrdilo da uz zahtev nije dostavljena potpuna dokumentacija, te da je bilo i nepravilnosti u radu na samoj sednici BNV-a. Istog dana po prijemu dokumentacije, kako bi se ubrzala procedura, Ministarstvo je zatražilo dopunu i obavestilo Nacionalni savet o uočenim nedostacima. Naime, utvrđeno je da deo sednice, odnosno odlučivanje po tačkama dnevnog reda koje su se odnosile na izbor drugih organa i tela Nacionalnog saveta, nije održan u skladu sa pravilima koja su predviđena opštim aktima Nacionalnog saveta (Statutom i Poslovnikom) “, pojasnili su oni.
Dodali su da su iz navedenih razloga BNV-u pored Rešenja o upisu promene podataka u Registru nacionalnih saveta, dostavili i dopis kojim je ukazano na propuste u radu, koje bi mogli na nekoj od narednih sednica da ponište i da organe imenuju u skladu sa procedurom.
Zaključili su da u ovakvim i sličnim situacijama imaju identičnu praksu postupanja prema svim nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
Slatina je ranije ocenio da zaposleni u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog opstruišu njihov rad, jer novoizabranom rukovodstvu kasne rešenja o upisu u Registar nacionalnih manjina.