Na promociji su govorili pisci Enes Halilović i Amar Ličina.
Enes Halilović, kao mentor dvama autorima na časovima kreativnog pisanja, istakao je da su to veoma mudre mlade osobe, koje razmišljaju o smislu života i koje imaju šta da kažu drugima.
“Kroz ovu decu je prošlo veliko istorijsko iskustvo pevanja, a oni sada ujedinjuju celokupno to iskustvo, pevajući na jedan potpuno novi način”, rekao je on.
Dodao je da se treba baviti njihovim djelom, analizirati i pisati o njima, a da zna da se oni neće zadovoljiti svojim početnim stadijumom, već da će razvijati svoj talenat.
Autorica knjige “Mamihlapinatapai”, Sehada Baždarević, je ovaj kreativan, hrabar i neobičan naziv svoje knjige pronašla u drevnom jeziku Jagana koji je izumro. Ova zanimljiva riječ u prijevodu znači pogled dvije osobe koje žele da razgovaraju ali se ne usuđuju. Enes Halilović je, govoreći o mladoj pjesnikinji, istakao da mu je drago što je Sjenica, konačno, poslije Muhameda Abdagića, otkrila novog talentiranog pjesnika.
O Sehadi Baždarević i njenoj knjizi govorio je i Amar Ličina, koji je istakao njen značaj kao pisca:
“Sehada je dobar pisac i drago mi je da se to prepoznaje. Njena knjiga je najbolja knjiga koju sam pročitao a kojoj ne umem da izgovorim naslov. To je jedna obimna knjiga, ali uprkos tom obimu, od nje nema šta da se oduzme. Promišljena poezija u kojoj je sve na svom mestu.”
Dok je Sehadina poezija intertekstualna i razgovara sa drugim književnim djelima, Ilanova poezija je intermedijalna i obraća se i drugim formama umjetnosti, poput muzike. Zapravo, ono što je glavna karakteristika Ilanove zbirke pjesama jeste inspirisanost rok muzikom, što je također jedna od originalnih crta ovog mladog pjesnika.
Ilan Sofić, autor “Madrugade” i pjesnik koji je veoma mlad počeo sa pisanjem, istakao je da nije nikada vjerovao da bi njegova knjiga mogla izaći iz štampe:
“Nisam pomislio da bih ikada mogao objaviti knjigu, niti da će iko čitati ono što pišem, ali sada kada se taj san ostvario, drago mi je što su ljudi pronašli sebe u njoj.”
Sehada Baždarević je zaključila promociju riječima za razmišljanje:
“Umetnost treba da povede rat sa onim što mi danas smatramo informisanošću, jer jedino kroz umetničko delo može se dobiti realna recepcija onoga što se dešava u svetu.”
Na kraju promocije, posjetioci su kupovali knjige uz posvete autora i fotografisali se sa njima.