Potpisnici peticije svojim potpisom zahtijevaju:
- Smjenu rektorice Dolićanin i promjenu rukovodstva;
2. Reformu univerziteta u skladu s akademskim normama;
3. Prestanak maltretiranja zaposlenih i unapređenje zaslužnih nastavnika;
4. Reformu studentskog parlamenta radi boljeg zastupanja interesa studenata;
5. Akreditaciju studijskih programa;
6. Povratak intelektualaca koji su napustili univerzitet usljed pritisaka;
7. Organizaciju rada univerziteta u interesu studenata i lokalne zajednice;
8. Zaustavljanje zapošljavanja penzionisanih profesora i njihovo penzionisanje.
Peticija je pokrenuta nakon što je Nadija Rebronja javno zatražila ostavku rektorice, optužujući je za progon neistomišljenika i sistemsko urušavanje visokoškolske ustanove. Rebronja je istakla da njen neizbor u zvanje vanrednog profesora predstavlja primjer politički motivisanih odluka, uprkos tome što, prema riječima stručnjaka, daleko premašuje zadate kriterije.
Rektorat je u odgovoru naveo da su optužbe neutemeljene i da Rebronja ne ispunjava kriterije jer je završila studije turskog jezika.
Međutim, Rebronja je to ocijenila kao smiješan izgovor, naglašavajući svoje kompetencije i doprinos nauci, uključujući objavljene monografije.
Situacija na univerzitetu već duže vrijeme izaziva zabrinutost akademske zajednice. Mreža akademske angažovanosti i solidarnosti (MASA) upozorila je na ozbiljne probleme koji ugrožavaju akademsku etiku i standarde na ovoj ustanovi.
Inicijatori peticije pozivaju sve zainteresovane da podrže njihove zahtjeve kako bi se univerzitet vratio akademskim vrijednostima i postao institucija u službi studenata i lokalne zajednice.