23/01/2025
5.1 C
Novi Pazar

Profesorka Popin: Univerziteti moraju biti rasadnici slobodne misli

Dok se u Srbiji sve više govori o studentskim protestima i ulozi akademske zajednice u podršci mladima, profesorka dr Aleksandra Popin sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru deli svoje stavove o ovim gorućim pitanjima. U razgovoru za naš portal, profesorka Popin govorila je o ulozi univerzitetskih profesora, značaju studentske inicijative i izazovima u podsticanju slobodnog izražavanja.

Univerzitetski profesori – karike boljeg društva

Na pitanje kako vidi ulogu univerzitetskih profesora u stvaranju boljeg društva, profesorka Popin ističe:

„Pripadnik bilo kojeg segmenta obrazovanja, počevši od vaspitača u vrtiću, pa do univerzitetskog profesora, dakle, svako kome su obrazovanje i vaspitanje životni poziv, morao bi da ima svest o sebi kao nekom ko je važna karika u stvaranju boljeg društva. Nažalost, mnoštvo „karika“ postalo je, tokom decenija druge polovine 20. i početkom ovog našeg neslavnog 21. veka, deo sistema, koji je izgrađen po principima: gledaj svoja posla; ćuti – može i gore; ne talasaj, dok si dobar – neće te niko dirati. Vrlo dugo su univerzitetski profesori bili, čast izuzecima, uspavani, zadovoljeni svojim statusom. Bilo bi logično da smo mi pokrenuli sve ovo, ali kada već nismo, najmanje što možemo učiniti jeste da podržimo tu kritičnu masu, jer biti profesor nije samo učiti nekog struci, već i ličnim primerom pokazati šta znači biti slobodno, misleće biće, spremno na rizik zarad višeg cilja.“

Studenti kao pokretači promena

Kada je reč o značaju studentskog aktivizma, profesorka Popin podseća da su studenti oduvek bili predvodnici društvenih promena:

„Čini mi se da otkako studenti postoje predstavljaju perjanicu u pokretanju društvenih promena. Oduvek je mlad čovek koji se obrazuje imao potrebu za promenama. Nekada su, dok univerziteti u Srbiji nisu postojali ili ih je bilo malo, slobodarske ideje dolazile iz država gde su naša deca odlazila na studije. Ne mislim, pritom, samo na ideje koje se tiču smene vlasti, sloboda i revolucionarni duh potrebni su i u nauci, kulturi, umetnosti… Dakle, student mora biti svestan i svoje uloge i potencijalne moći u društvu. Diskutabilno je, i trenutno, neizmerljivo da li je podrška dovoljna. Imate univerzitete, odnosno fakultete gde je većina profesora uz svoje studente, a onda, opet, bodu oči oni koji te iste studente blate, prišivaju im moralne nepodopštine, što je sramotno. Ako već ne želiš da daš podršku, onda makar budi toliko dostojan svog poziva, pa ćuti.“

Univerzitet kao rasadnik slobode

Na pitanje o ulozi univerziteta u podsticanju slobodnog izražavanja i zaštiti studentskih prava, profesorka Popin ima jasan stav:

„Univerzitet bi trebalo da bude jedan od glavnih pokretača i rasadnika slobodne misli, mesto gde se utemeljuje razvoj buduće države, koja će počivati na slobodi, pravima, ali i odgovornosti i obavezama. Najlakše je nešto porušiti, ali se mora, nakon te neke pobede, stalno imati u svesti početna premisa. Tužno je, mi stariji smo svedoci, a i kroz istoriju se pokazalo, da opozicija, kada postane pozicija, ušuška se i primenjuje stare isprobane modele. Šta god da bude rezultat ovoga što nam se dešava, imajmo to u svesti i savesti.“

Poruka studentima: “Sloga, strpljenje i istrajnost”

Za studente širom Srbije koji protestuju, profesorka Popin poručuje:

„Da bi sve ovo uspelo, istrajnost, snaga i strpljenje su najvažniji. Velike pobede retko su se dobijale na juriš. Važna je takođe, složnost, kao i svest o višim ciljevima. Neko mi je davno rekao da svako ima cenu. Želim da verujem da ovoga puta to neće biti tako. Neka učenici prevaziđu svoje učitelje, neka ih nauče šta su sloga, snaga, upornost i dostojanstvo.“

Zašto je podrška u Novom Pazaru ograničena?

Na pitanje o nedostatku javne podrške profesora u Novom Pazaru, profesorka Popin ističe:

„Ako govorimo o profesorima generalno, uključujući i srednjoškolske, upravo zbog onog sistema i principa sa karikama, koje sam već spomenula. Što se mojih kolega tiče, javnost je i te kako upoznata sa dešavanjima na našem univerzitetu, koja traju mnogo duže od ovih protesta. Mislim da je potpuno jasno ko i zašto daje ili ne daje podršku nekome ili nečemu.“

Poruke profesorke Aleksandre Popin jasno ukazuju na ključnu ulogu univerziteta i akademske zajednice u izgradnji slobodnog društva. Njene riječi nisu samo refleksija trenutnih izazova, već i apel na profesore i studente da preuzmu odgovornost za budućnost. U vremenu kada se sloboda izražavanja suočava s mnogim pritiscima, profesorka Popin podvlači da promjene počinju od pojedinca – bilo da je to student, profesor ili građanin.

NAJČITANIJE

FOTO DANA

Vezani članci

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime