Takt infoVijestiGrađani traže da Grad preuzme proces rekultivacije Rogozne

Građani traže da Grad preuzme proces rekultivacije Rogozne

Inicijativa „Ne damo Rogoznu“ i Zbor građana Novog Pazara zatražili su od gradskih vlasti da preuzmu odgovornost za proces rekultivacije i sanacije područja Rogozne, navodeći da taj postupak mora biti nezavisan, transparentan i pod nadzorom građana i stručne javnosti, a ne kompanije "Zlatna Reka Resources".

Kako su naveli u saopštenju za javnost, kompanija “Zlatna Reka Resources” obratila im se dopisom u kojem je izrazila namjeru da sprovede aktivnosti remedijacije, monitoringa i rehabilitacije životne sredine na području Rogozne.

Iz inicijative podsjećaju da su građani tokom prethodnog perioda dokumentirali devastirane lokacije, istražne platforme, isplaku, bazene i druge posljedice istraživanja, zbog čega smatraju da proces sanacije više ne može biti pod kontrolom same kompanije.

„Ne damo Rogoznu“ i Zbor građana naveli su da su danas zvanično uputili zahtjev gradonačelniku Novog Pazara i Gradskom vijeću da Grad preuzme institucionalnu odgovornost i pokrene nezavisan i transparentan proces potpune rekultivacije svih lokacija na kojima su vršena istraživanja i bušenja.

U zahtjevu traže raspisivanje nezavisnog javnog tendera za izbor stručne firme koja bi izvršila sanaciju i rekultivaciju terena, uz nadzor zborova građana, inicijative i stručne javnosti, a ne same kompanije.

Takođe zahtijevaju da troškove kompletne sanacije snosi kompanija “Zlatna Reka Resources”, kao i da čitav proces bude javan i pod nadzorom građana i nezavisnih stručnjaka.

„Rogozna pripada građanima ovog kraja, a ne interesima rudarskih kompanija“, poručili su iz inicijative, uz očekivanje da gradske institucije „postupe odgovorno i zaštite interese građana Novog Pazara i budućnost Rogozne“.

NAJČITANIJE

FOTO DANA

Vezani članci

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime