Preporuka za čitanje – Izbor iz poezije o Srebrenici
Ovo su dani kada se ni ljubitelji književnosti ne mogu otrgnuti teškom osjećaju tuge koji donosi stravično sjećanje na Srebrenicu. Nudimo vam mali izbor iz poezije o Srebrenici, u čast sjećanja na sve žrtve genocida.
Književnost je uvijek bila glas naroda, svjedok onoga što historija ne bilježi – nečujnog osjećanja pojedinca kojeg samo još smrt dijeli od potpunog zaborava. A historija Bošnjaka je nekako uvijek bila takva da se nije mogla naučiti iz historijskih udžbenika. Pravu sliku dobijamo tek kada zavirimo u djela naših književnika, u kojima ćemo naći ono što se krije između statistika, važnih datuma, historijskih preokreta, smjene epoha i vladavina – naći ćemo čovjeka.
Poslije Srebrenice, teško je znati koji je način najbolji da se nosimo sa tom teškom traumom koja je zadesila naš narod, ali jedno je sigurno: ni nabrajanje broja žrtava, ni organiziranje komemoracija u čast žrtvama, niti šetnje i posjete njihovim mezarima ne smiju nas zavarati da mi možemo znati šta je preživio pojedinac – majka koja svake noći u svojoj praznoj kući odlazi na počinak, trpeći tako svu težinu postojanja.
Upravo zato mi moramo znati da nemamo pravo na zaborav, nemamo pravo da Srebrenicu samo prepustimo suhim statistikama i nabrajanjima. Književnost, kao i mnogo puta u povijesti, radi svoj posao čuvarice sjećanja na tog pojedinca, koga u svom tom metežu brzog odvijanja događaja, neće biti na mapama historije.
Mnogo je poezije o Srebrenici, a mi vam donosimo jedan mali izbor, koji će vas uvjeriti da je poezija možda i najbolji i najhumaniji način da se odnosimo prema tom stravičnom događaju.
Bilsena Hadžić Pružljanin je rođena u Novom Pazaru 1997. godine. Veći dio djetinjstva je provela u selu Gujiće, gdje se i rodila njena ljubav prema književnosti. Osnovnu školu je završila u Novom Pazaru, a zatim i srednju Medicinsku školu. Ipak, ljubav prema književnosti je njegovala od malena i nikada nije prestajala da se bavi njome. Srednja škola joj je pružila mogućnost da uvidi da književnošću želi da se bavi i profesionalno, te je upisala smjer za književnost i jezik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru. Trenutno je na završnoj godini studija, a primarni cilj joj je da se kroz književnu teoriju, kritiku i historiju bavi bošnjačkom književnošću.